Książki dla najmłodszych i nieco starszych

Książki dla najmłodszych i nieco starszych

Nigdy nie jest zbyt wcześnie na pierwszą lekturę. Dowodzą tego nie tylko książki z twardymi stronami, ale również te pełniące rolę gryzaków czy grzechotek. W każdej chwili można, a nawet należy, zacząć czytać dziecku. Nawet jeżeli niewiele ono jeszcze zrozumie, powoli będzie się oswajało z książkami. Być może dzięki temu na kolejnych etapach życia będą one ważną częścią rozwoju człowieka. O książkach warto pamiętać przy okazji urodzin, ważnych uroczystości czy świąt. Są idealnym prezentem tak dla maluchów, jak również starszych dzieci oraz młodzieży.

Wartościowy prezent z księgarni

Książki zabierają czytelnika w podróż, czasami niedaleko, bywa że do zupełnie innych światów. Poszerzają horyzonty, sprzyjają umacnianiu pamięci oraz rozwojowi wyobraźni. Takie prezenty na święta dla dziecka są też ponadczasowe (https://www.taniaksiazka.pl/prezenty/najlepsze-prezenty-dla-dzieci-pod-choinke). Oczywiście nastolatka nie zainteresuje zapewne ponowne czytanie bajek z okresu przedszkola. Niemniej jednak niejeden młody człowiek z rozrzewnieniem weźmie w rękę w ulubioną lekturę z dzieciństwa. Wspomni wspólne czytanie z rodzicami czy dziadkami. A w przyszłości te same bajki będzie czytał swoim dzieciom. Książki to prezenty szczególnie wartościowe w obecnych okolicznościach. Wielu rodziców nie zdecydowało się na posłanie swoich pociech do żłobka czy przedszkola w obawie przed nasilającą się epidemią. W efekcie najmłodsi zostali pozbawieni kilku istotnych elementów prawidłowego rozwoju. Kontaktu z rówieśnikami nie da się zastąpić, ale wiedzę tradycyjnie przyswajaną podczas przedszkolnych zajęć można czerpać właśnie z książek dla najmłodszych. Warto o tym pamiętać przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. I zainwestować w wartościowe upominki z rynku wydawniczego.

Książka, która daje wytchnienie

Zbyt wielu dzieciom i nastolatkom książki kojarzą się z nieciekawymi lekturami szkolnymi. Zadaniem dorosłych jest podejmowanie starań zmierzających do zmiany tego rodzaju poglądów. W tym celu warto:

  • inwestować w tytuły współczesnych autorów, szczególnie pisarzy kojarzonych z literaturą dziecięcą i młodzieżową,
  • samemu przynajmniej sporadycznie sięgać po książkę,
  • czytać dzieciom już od pierwszych miesięcy życia, stopniowo wprowadzając je w bogaty świat literatury.

Dzięki książkom można zapomnieć o problemach. Oderwać się od ponurej, a niekiedy nawet przytłaczającej rzeczywistości. Tym bardziej nie opłaca się pozbawiać młodych ludzi kontaktów z literaturą. Przeciwnie, należy ją promować i wręczać kolejne tytuły przy każdej nadarzającej się sytuacji.

Zdjęcie autora Racool_studio - pl.freepik.com
Author Image
Bartek